У 2025 році в Україні можуть початися масштабні закриття малокомплектних шкіл. Причина — новий законопроєкт №13120, який передбачає “оптимізацію” мережі навчальних закладів. Документ фактично може призвести до ліквідації шкіл із невеликою кількістю учнів, попереджає народна депутатка Оксана Савчук.
Згідно з законопроєктом, до 1 вересня 2025 року громади мають завершити формування мережі комунальних ліцеїв. Якщо вони не встигнуть це зробити, рішення ухвалюватиме уряд. З 2027 року ліцеї повинні будуть забезпечити набір щонайменше 288 учнів у 10–12 класах. За відсутності необхідної кількості учнів держава припинить фінансування таких закладів, а витрати перекладуть на місцеві бюджети.
“Фактично це означатиме, що більшість громад будуть змушені закривати школи”,
— заявила Оксана Савчук.
Крім того, проєкт закону пропонує відокремити початкову школу від ліцеїв, що особливо загрожує малим навчальним закладам. Тільки в Івано-Франківській області, за словами депутатки, під ризиком опинилися 50 шкіл у 25 громадах. При цьому документ не передбачає додаткових витрат із держбюджету.
Профспілка освітян Києва також виступила проти законопроєкту. У профспілці вважають, що його впровадження призведе до скорочення кадрів, руйнування освітніх колективів, примусових переведень педагогів та зниження якості освіти.
В умовах воєнної загрози в Україні освітяни наполягають: держава має забезпечити доступ до навчання за місцем проживання, аби гарантувати безпечне освітнє середовище для дітей та працівників шкіл.