Станіслав Чернілевський (народився 1950 року) – український поет, кінорежисер, сценарист і педагог, який здійснив справжній прорив у сфері дублювання іноземних фільмів українською мовою. Його життєвий шлях сповнений перешкод та цікавих здобутків.
Пропонуємо ознайомитися з основними фактами його біографії та творчої діяльності.
Цікаві факти з біографії Станіслава Чернілевського
- Походження та ранні роки. Майбутній митець народився 6 липня 1950 року в селі Жван на Вінниччині. Ріс у родині колгоспників. Батько, який подався на сезонні роботи до Казахстану, створив там нову сім’ю, тож Станіслав рано залишився без батьківської підтримки.
- Складні умови дитинства. Матері було нелегко виховувати трьох дітей, тому середню освіту хлопець здобував у Тульчинському та Мурованокуриловецькому інтернатах.
- Відрахування за “свободомисліє”. Спочатку Станіслав вступив на філологічний факультет Київського університету імені Т. Г. Шевченка, однак його виключили через “національне свободомисліє”.
- Наполегливість у здобутті освіти. Не полишаючи прагнення отримати вищий диплом, юнак перевівся до Вінницького педагогічного інституту, де успішно завершив навчання 1973 року. Після року роботи вчителем Станіслав вирішив здійснити свою мрію – стати кінорежисером.
- Перешкоди на шляху до мистецтва. Першу спробу вступити до театрального інституту заблокували органи влади, визнавши Станіслава “неблагонадійним”. Та він не здався – пішов працювати монтувальником декорацій у Київський театр російської драми імені Лесі Українки, а за рік все ж був зарахований на кінорежисерський факультет.
Як формувався талант Станіслава Чернілевського
- Джерело поетичного натхнення. Одним із найяскравіших спогадів дитинства митець називав прозору воду у криниці, оточену снігами. Та магічна картина пробудила в ньому відчуття “іншого світу” та дала поштовх до поетичного самовираження.
- Перші публікації. Уже в четвертому класі Станіслав написав вірш, присвячений Тарасу Шевченку, який надрукувала районна газета.
- Знайомство з поезією Симоненка. Вчитель російської мови і літератури Тульчинської школи-інтернату, Іван Петрович Пополов, познайомив юного Чернілевського з творами Василя Симоненка. Вони справили на нього потужне враження й вплинули на подальший поетичний розвиток.
Творча діяльність та визначні досягнення
- Початок кар’єри режисера. Закінчивши навчання, Чернілевський почав працювати на кіностудії імені О. Довженка як кіносценарист. Від 1995 року став режисером і редактором дубляжу іноземних фільмів на телеканалі 1+1, а згодом – викладачем у театральному інституті.
- Участь у Революції Гідності. На початку 2014 року митець долучився до протестів на Майдані Незалежності, де отримав тяжке поранення від кулі снайпера. Після тривалої реабілітації в Чехії він повернувся до викладання драматургії у Київському національному університеті театру, кіно і телебачення імені І. К. Карпенка-Карого.
- Робота над фільмами та дубляжем. Чернілевський стояв біля витоків україномовного кіновиробництва, зокрема кіностудії «Галичина-фільм». Як редактор дубляжу, він долучився до переозвучення тисяч фільмів, відкривши українськомовній аудиторії світову кінокласику від Фелліні до Ларса фон Трієра.
- Вшанування пам’яті Василя Стуса. Станіслав був серед ініціаторів перепоховання видатного поета Василя Стуса, а зібраний ним матеріал для фільму «Просвітлої дороги свічка чорна» став цінним джерелом для подальших досліджень.
Родинна трагедія та пам’ять про сина
Станіслав Чернілевський виховав сина Іллю, який також працював поетом, сценаристом і перекладачем кінофільмів, додаючи авторські пісні для дублювання. На початку повномасштабного вторгнення Росії до України (2022 рік) Ілля добровольцем пішов захищати Батьківщину в лавах ЗСУ. На жаль, він загинув 7 травня 2022 року в бою.
Нагороди та визнання
- Літературна премія імені Василя Симоненка (1987). Першим відзначенням став успіх збірки «Рушник землі», що відкрив дорогу до визнання Чернілевського як поета.
- Літературна премія імені А. Бортняка (2015). Отримав цю нагороду за поетичну збірку «Чеський зошит», визнану найкращою книгою року.
- Заслужений діяч мистецтв України (2019). Державна нагорода, яка підтверджує вагомий внесок митця у вітчизняне культурне надбання.
Станіслав Чернілевський – це наполегливість та багатогранний талант митця, який не лише реалізував себе в поезії та кінематографі, а й зробив вагомий внесок у розвиток української культури. Його історія показує, що наполегливість і відданість своїй справі здатні долати будь-які перешкоди – від фінансових труднощів і суспільних стереотипів до ідеологічних переслідувань. Чернілевський продовжує працювати над новими проектами та передавати свій досвід студентам, впливаючи на майбутні покоління митців та шанувальників українського слова.