Павло Глазовий – ім’я, що міцно асоціюється із щирим українським гумором, гострою сатирою та мудрим сміхом. Його життєвий шлях і творча спадщина досі є джерелом натхнення для мільйонів українців.
Де народився і як пройшло дитинство Павла Глазового
Павло Глазовий народився 30 серпня 1922 року в селі Новоскелюватка (нині Казанківський район Миколаївської області). Родина Глазових переїхала сюди після розкуркулення, коли втратила майже все майно на Криворіжчині.
Дитинство Павла було важким, адже його родина пережила Голодомор 1932–33 років. Ці трагічні спогади вплинули на формування особистості та творчості майбутнього сатирика.
Освіта та війна: як склалася доля Павла Глазового
Закінчивши восьмирічку, Павло вступив до Новомосковського педагогічного училища. Після навчання в 1940 році працював учителем молодших класів. У 1941 році добровільно пішов до армії, де й застав його початок Другої світової війни. Служив механіком на аеродромі, пережив блокаду Ленінграда, демобілізувався з Азербайджану у 1947 році, маючи на грудях три бойові ордени.
Як Павло Глазовий став відомим сатириком
Творчий шлях Павла Глазового почався в Криворізькому педагогічному інституті, а продовжився в Києві, куди він переїхав у 1950 році. Саме у столиці Глазовий здобув всенародну любов як сатирик, працюючи в журналах «Перець», «Мистецтво», «Новини кіноекрану». Його гуморески публікувалися мільйонними накладами, а виступи митця ставали родзинкою святкових заходів і концертів.
Особливості творчості Павла Глазового
Гумор Павла Глазового був не просто смішним – він змушував задуматися над життям, суспільними вадами та проблемами. Автор писав 5–7 усмішок на день, не даючи спокою своєму таланту навіть уночі. За життя видав 27 гумористичних збірок для дорослих і 9 – для дітей, багато його творів звучали зі сцени у виконанні найкращих українських артистів.
Якими нагородами відзначено Павла Глазового
Попри обмеження радянської влади, Павло Глазовий отримав заслужене визнання:
- Премія імені Остапа Вишні (1988);
- Премія імені Петра Сагайдачного (1996);
- Орден «За заслуги» 3-го ступеня (1997);
- Звання «Заслужений діяч мистецтв України».
Як в Україні увічнюють пам’ять Павла Глазового
Павло Глазовий помер 29 жовтня 2004 року, похований у Києві на Байковому кладовищі. Його ім’ям названі вулиці в Миколаєві, Кривому Розі, Краматорську, Ірпені. У Києві встановлено меморіальну дошку на будинку, де він жив і працював. У грудні 2022 року Національний банк України випустив пам’ятну монету на честь поета-гумориста.