Олександр Ірванець: коротка біографія

Якщо вас цікавить творча постать, яка втілює сучасний український літературний дух, тоді зверніть увагу на письменника, поета, драматурга, перекладача та викладача Олександра Ірванця. Народжений 24 січня 1961 року у Львові, він із ранніх років проявляв потяг до читання та творчості. З дитинства мешкав у Рівному, де минули його шкільні та юнацькі роки.

Освіта та перші кроки у літературі

Після закінчення восьми класів у Рівному майбутній письменник вступив до Дубенського педагогічного училища, одночасно відвідуючи літературну студію при місцевій газеті. Саме там народилися його перші вірші та епіграми. Здобувши диплом у 1980 році, Олександр Ірванець деякий час працював учителем на Поліссі, а потім служив в армії.

У 1983 році він вступив на заочне відділення Московського Літературного інституту. Паралельно викладав у середній школі №24 у Рівному, де сумлінно заробив вісім років педагогічного стажу. Такий досвід назавжди залишив у нього теплі спогади та гордість за вчительську діяльність.

Формування літературного стилю

У 1985 році Олександр Ірванець узяв участь у творчому семінарі молодих літераторів в Ірпені. Там він усвідомив власну літературну силу й познайомився з іншими талановитими митцями, зокрема Павлом Гірником, Оксаною Забужко та Юрієм Андруховичем. Тоді ж отримав новину про вступ до Національної спілки письменників України.

17 квітня 1985 року разом із Юрієм Андруховичем та Віктором Небораком він заснував у Львові відоме літературне угруповання Бу-Ба-Бу (Бурлеск-Балаган-Буфонада), яке стало мистецьким символом вільнодумної частини української інтелігенції.

Переїзд до Ірпеня та активна творча діяльність

Від 1993 року митець мешкає переважно в Ірпені біля Києва. Проте встиг пожити і в різних містах світу, беручи участь у літературних програмах, фестивалях та отримуючи міжнародні стипендії. Зокрема, 2011 року вирушив у десятиденний тур містами України на підтримку своєї нової книги «Сатирикон – XXI», виданої до 50-річного ювілею автора.

Також Олександр Ірванець відомий активною громадянською позицією. Під час Помаранчевої революції він працював на «5 каналі», читаючи в ефірах власні сатиричні та політичні вірші. А з 2024 року він викладає в університеті Гумбольдта в Берліні, продовжуючи розвивати міжнародний літературний діалог.

Олександр Ірванець: літературна творчість

Перші поезії письменник почав складати ще в студентські роки. Його дебютна збірка віршів «Вогнище на дощі» з’явилася у 1986 році. Загалом у творчому доробку Олександра Ірванця понад двадцять книг, шість п’єс і численні переклади. Його твори перекладають англійською, німецькою, французькою, польською, чеською та багатьма іншими мовами.

Справжньою візитівкою автора стала іронія, крізь яку він майстерно передає як глибокі філософські ідеї, так і сатиричний погляд на суспільно-політичні реалії. Проте серед дотепних, часом колючих, поезій можна зустріти й тонку лірику, сповнену тепла й ностальгійних мотивів.

Проза та драматургія

Окрім поезії, Олександр Ірванець активно працює над прозовими творами й п’єсами. Його відомий «Рівне/Ровно (Стіна)» – антиутопія, яка розповідає про місто, розділене стіною на дві зони. В романах «Очамимря» та «Хвороба Лібенкрафта» автор досліджує проблеми корупції та страху перед незвіданим вірусом, а «Харків – 1938» показує альтернативний шлях розвитку української державності.

П’єси Ірванця – це завжди експеримент із формою та змістом. Вони ставляться у театрах Польщі, Німеччини, Казахстану, Люксембургу та України, отримуючи схвальні відгуки. Серед найпомітніших – «Брехун з литовської площі», «Електричка на Великдень» та «Маленька п’єса про зраду».

Викладацька діяльність та погляди на освіту

Викладання завжди було невід’ємною частиною життя Олександра Ірванця. Окрім роботи в університеті Гумбольдта, він читає курси «Теорія і практика драматургії» та «Специфіка письменницької праці» студентам Національного університету «Острозька академія». Ювілеї він часто відзначає у колі студентів та колег, адже вважає молодь головною аудиторією, яка продовжить його справу.

Нагороди та відзнаки

  • 1995 – лауреат премії Фонду Гелен Щербань-Лапіка (США).
  • 1995 – стипендіат Академії Шльосс Солітюд (Німеччина).
  • 2001 – стипендіат Вілли «Вальдберта» (Баварія, Німеччина).
  • 2002 – стипендіат Фундації «КультурКонтакт» (Відень, Австрія).
  • 2005-2006 – стипендіат Фулбрайтівської програми.
  • 2007 – фіналіст літературної нагороди Angelus.
  • 2008 (лютий–червень) – стипендіат Gaude Polonia, Міністерства культури Польщі.
  • 2009 – стипендіат Літературного Колоквіуму міста Берліна.

Олександр Ірванець його творчий доробок вражають масштабом та різноманіттям жанрів. Він пише поезію, прозу, сатиру й п’єси, переводячи суспільні й політичні явища на мову іронії та лірики. Творчість Ірванця залишається актуальною не лише в Україні, а й далеко за її межами, завдяки численним перекладам та міжнародним літературним проєктам. Його доробок і подальші творчі плани дають підстави вважати, що українська література має в його особі унікального митця, котрий іронічно, але точно віддзеркалює час та суспільство.

Скай - Освіта