Григорій Квітка-Основ’яненко: коротка біографія

Григорій Квітка-Основ’яненко (1778–1843) – видатний український письменник, драматург і громадський діяч, якого часто називають «батьком української прози». Він залишив помітний слід у літературі та культурному житті України початку XIX століття.

Де і коли народився Григорій Квітка-Основ’яненко?

Григорій Квітка народився 18 (29) листопада 1778 року у дворянській родині, яка походила з козацького роду. Місцем народження була слобода Основа, що розташована неподалік Харкова. Саме звідси походить літературний псевдонім письменника – Основ’яненко.

Як минуло дитинство письменника?

Дитинство Григорія було непростим – у п’ять років він осліп через хворобу, проте дивом зцілився після відвідування Озерянського храму. Його родина була освіченою і виховувала дітей у дусі любові до читання, народних звичаїв та мистецтва. Домашній театр родини Квіток суттєво вплинув на формування майбутнього драматурга.

Яку освіту здобув Квітка-Основ’яненко?

Григорій отримав переважно домашню освіту, певний час навчався у Курязькій монастирській школі. З 15-річного віку він був військовим, але вже у 1796 році залишив службу.

Громадська діяльність і творчість Квітки-Основ’яненка

Повернувшись з військової служби, Квітка став послушником Курязького монастиря (1803–1807). Проте остаточно обрав громадське життя, активно долучився до театральної діяльності в Харкові, був актором, драматургом і навіть директором театру.

З 1816 року активно працював як журналіст під псевдонімом Фалалей. Його внесок у створення харківських часописів «Украинский вестник» та «Харьковский Демокрит» був значним. Як предводитель дворянства Харківського повіту (1817–1829) багато зробив для розвитку культури й освіти, сприяв заснуванню інституту для шляхетних дівчат і губернської бібліотеки у Харкові.

Літературна спадщина: за що знають Квітку-Основ’яненка?

Перші твори письменника були російською мовою, проте значного успіху він досяг саме як автор української прози та драматургії. Визначні твори:

  • «Маруся» – зворушлива історія про кохання та душевність простих людей.
  • «Конотопська відьма» – яскрава повість з гумором та фольклорною тематикою.
  • «Шельменко-денщик» і «Сватання на Гончарівці» – комедії, які досі є популярними на сценах українських театрів.

Квітка-Основ’яненко підтримував творчі контакти з Тарасом Шевченком, який присвятив йому вірш «До Основ’яненка».

Останні роки життя і пам’ять про письменника

У 1843 році письменник тяжко захворів і 8 (20) серпня помер у рідному маєтку на Основі. Його поховали у Харкові, на Холодногірському цвинтарі.

На честь Квітки-Основ’яненка названі вулиці, парки, бібліотеки в різних містах України. У Харкові йому встановлено пам’ятник, а Укрпошта й Національний банк України випустили марку й монету на його честь.

Скай - Освіта